Berlində Almaniya azərbaycanlıları ilə görüş keçirilib
Almaniyada səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti Berlin şəhərində Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının (AAA) toplantısında iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə Alyansın İdarə Heyətinin sədri, Bakı-Nürnberq Cəmiyyətinin rəhbəri Yaşar Musayev açıb. Toplantıda Azərbaycan və Almaniyanın dövlət himnləri səsləndirilib, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpası uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov və Azərbaycanın Almaniya Federativ Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ramin Həsənov çıxış ediblər.
Almaniyada Azərbaycan icmasının daim fəal olduğunu, yaxşı təşkilatlandığını xatırladan Komitə sədri Prezidenti İlham Əliyevin tövsiyə və tapşırıqlarına uyğun olaraq müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan diasporunun quruculuğu istiqamətində əhəmiyyətli işlər görüldüyünü və ciddi uğurlar əldə edildiyini bildirib, fədakar fəaliyyətə görə Alyansın İdarə Heyətinin üzvlərinə təşəkkür edib.
Komitə rəsmisi həmvətənlərimizi diasporumuzun birliyi və həmrəyliyi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edən Azərbaycan Evlərinin fəaliyyətində yaxından iştirak etməyə dəvət edib. “Azərbaycan Evləri soydaşlarımız üçün nəzərdə tutulub. Bu evlər həmvətənlərimizi birləşdirən məkandır. Hər kəsi Azərbaycan Evlərini tez-tez ziyarət etməyə dəvət edirəm. Onlar sizin evlərinizdir”, - deyə bildirib.
Azərbaycan həqiqətlərinin Almaniya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində diaspor təşkilatlarının təqdirəlayiq fəaliyyət göstərdiyini bildirən səfir, bu ölkədə təhsil alan tələbələrin diaspor hərəkatında fəallığını yüksək qiymətləndirib, icma üzvlərini dövlətimizin milli maraq və mənafelərinin qorunması məqsədilə fəal olmağa çağırıb.
Diaspor fəaliyyətinin milli-mənəvi dəyərlərimiz əsasında sistemli şəkildə həyata keçirilməsinin, lobbiçilik sahəsində hədəflərə doğru məqsədəuyğun şəkildə irəliləməyin, yerli KİV-lərlə sıx əməkdaşlığın önəmi və digər vacib məqamlar tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırılıb.
Toplantı Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinə, diaspor nümayəndələrinin Şuşa səfərinə həsr edilmiş videoçarxların nümayiş olunması, eləcə də Alyansın fəaliyyəti barədə hesabatın təqdimatı ilə davam edib.
Daha sonra Alyansın İdarə Heyətinə seçkilər olub və 13 nəfər İdarə Heyətinə üzv seçilib.
Tədbir qarşıdakı mərhələdə görüləcək işlərlə bağlı fikir mübadiləsinin aparılması və tövsiyələrin verilməsi ilə yekunlaşıb.
Qeyd edək ki, AAA İdarə heyətinin sədri Yaşar Musayev Bakı-Nürnberq Cəmiyyətinin rəhbəridir. İdarə Heyəti sədrinin müavini Nuran Abdullayev Almaniya-Azərbaycan Radioloji və Neyroradioloji Cəmiyyətinin sədri, Köln Universiteti Klinikasının tibb elmləri doktorudur. Digər sədr müavini Sevda Qəribova Berlin şəhər senatının nəzdindəki orta məktəbdə pedaqoq-təlimçi kimi fəaliyyət göstərir, alman dilini tədris edir.

A meeting with Azerbaijanis was held in Berlin
The delegation of the State Committee on Work with Diaspora, within the framework of the visit to Germany, participated in the meeting of the Alliance of Azerbaijanis in Germany.
Opening remarks were delivered by Yashar Musayev, chairman of the Executive Board of the Alliance, head of Baku-Nuremberg Society. Later on, national anthems of Azerbaijan and Germany were played, one-minute silence was observed to commemorate the martyrs who sacrificed their lives for the restoration of the territorial integrity of Azerbaijan.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora and Ramin Hasanov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Federal Republic of Germany delivered speeches.
Recalling that, the Azerbaijani Community in Germany is active and well-organized, Committee chairman added that many works have been done and successes have been gained in the sphere of diaspora formation in accordance with the President Ilham Aliyev’s recommendations and instructions. Fuad Muradov expressed his gratitude to the members of the Executive Board of the Alliance for their selfless services.
The Committee official invited our compatriots to take active part in the activity of the Azerbaijani Houses, which are of great importance from the standpoint of unity and solidarity of the Azerbaijanis. “These houses unite our compatriots. I invite all Azerbaijanis to visit these houses more often. These houses belong to you”-Fuad Muradov noted.
In his speech Ramin Hasanov underlined diaspora organizations’ active work in delivering Azerbaijani truth to the international community. He highly appreciated the Azerbaijani students’ active participation in diaspora movement and called community members to be active in preserving national interests of Azerbaijan.
Systematic diaspora activity based on national-spiritual values, crucial steps taken in the field of lobbying, close cooperation with the local Mass Media and other important matters were touched upon at the meeting.
Promo videos reflecting the activity of the State Committee and Shusha visit of the diaspora representatives, as well as report of the Alliance were presented to the event participants.
13 members were elected to the Executive Board of the Alliance.
The meeting ended with the exchange of the views regarding the works to be done in the next stage.
Yashar Musayev, chairman of the Alliance of Azerbaijanis in Germany chairs Baku-Nuremberg Society as well.
Nurlan Abbdullayev, deputy chairman of Alliance is Doctor of medical sciences at the University Hospital Cologne and heads Germany-Azerbaijan Radiological and Neuroradiological Society.
Sevda Garibova, deputy chairman of the Alliance, is teaching German at one of secondary schools under the auspices of the Senate of Berlin.