N.Gəncəvinin 880 illik yubileyi münasibətilə “ETERNITY” (Əbədilik) adlı musiqi albomu hazırlanıb
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “ETERNITY” (Əbədilik) adlı musiqi albomu ərsəyə gəlib. Albom dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illik yubileyi münasibətilə 2021-ci ilin “Nizami Gəncəvi İli” elan edilməsi ilə bağlı həyata keçirilən silsilə tədbirlər planına uyğun olaraq hazırlanıb.
Layihənin rəhbəri Türkiyədə yaşayan həmyerlimiz, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Universitetinin doktorantı, musiqiçi Vüqar Qurbanov, musiqi redaktoru Əməkdar artist, beynəlxalq müsabiqələr laureatı İlham Nəzərov, prodüseri sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Hümbətov, dizayneri isə Səbinə Rəhimzadədir.
Azərbaycan dili, tarixi və mədəniyyətinin təbliği baxımından olduqca aktual olan layihədə, Azərbaycanın dahi şairi Nizami Gəncəvinin sözlərinə Üzeyir Hacıbəyli, Əfrasiyab Bədəlbəyli, Ağabacı Rzayeva, Tofiq Quliyev, Cahangir Cahangirov, Fikrət Əmirov, Süleyman Ələsgərov, Sevda İbrahimova, Gülnaz Abdullazadə, Ceyhun Allahverdiyev, Dilşad Əliyeva tərəfindən bəstələnmiş mahnı-romanslar yer alıb.
Albomun üz qabığında Nizami Gəncəvinin siması əks olunub, içərisində isə dahi şair haqqında, eləcə də ifalarla bağlı ingilis dilində məlumatlar yerləşdirilıb.
Musiqi albomunda tanınmış vokal ifaçılarından, Azərbaycan Respublikasının Xalq artistləri Azər Zeynalov, Samir Cəfərov, Gülnaz İsmayılova, Əməkdar artistlər Fəridə Məmmədova, Anar Şuşalı, İlham Nəzərovun ifalarında musiqi nümunələri lentə alınıb. İfaçıları fortepianoda Xalq artisti Ülviyyə Hacıbəyova, həmçinin Dilşad Əliyeva, Svetlana Əhmədova, Təranə Məmmədova, Ülviyyə Kazımova, Bəbir Bəbirli müşayiət edib.
Albom Azərbaycan diasporu tərəfindən mədəniyyətimizin, eləcə də dahi şair və mütəfəkkir Nizami Gəncəvinin beynəlxalq aləmdə tanıdılması və təbliği məqsədilə hazırlanıb.

Music album "ETERNITY" was prepared for the 880th anniversary of Nizami Ganjavi
“ETERNITY” album was released with financial support of Fund for Support to Azerbaijani Diaspora. The album was prepared in accordance with the series of events plan dedicated to the 880th anniversary of the great Azerbaijani poet and thinker Nizami Ganjavi and the proclamation of 2021 as the "Year of Nizami Ganjavi".
The head of the project is our compatriot living in Turkey, doctoral student of Mimar Sinan University of Fine Arts, musician Vugar Gurbanov, music editor Honored Artist, laureate of international competitions Ilham Nazarov, producer, doctor of philosophy in art history Vugar Humbatov, and designer Sabina Rahimzade.
The project that is very relevant in terms of promoting the Azerbaijani language, history and culture includes songs-romances composed by Uzeyir Hajibeyli, Afrasiyab Badalbeyli, Aghabaji Rzayeva, Tofig Guliyev, Jahangir Jahangirov, Fikret Amirov, Suleyman Alasgarov, Sevda Ibrahimova, Gulnaz Abdullazade, Jeyhun Allahverdiyev, Dilshad Aliyeva to the words of the great Azerbaijani poet Nizami Ganjavi.
The cover of the album features the face of Nizami Ganjavi, and contains information about the great poet, as well as performances in English.
The music album features music performances by well-known vocalists, People's Artists of the Republic of Azerbaijan Azer Zeynalov, Samir Jafarov, Gulnaz Ismayilova, Honored Artists Farida Mammadova, Anar Shushali, Ilham Nazarov. The performers were accompanied on the piano by People's Artist Ulviya Hajibeyova, as well as Dilshad Aliyeva, Svetlana Ahmadova, Tarana Mammadova, Ulviya Kazimova, Bebir Babirli.
The album was prepared by the Azerbaijani diaspora to promote our culture, as well as the great poet and thinker Nizami Ganjavi in the international arena.