"Niderlandda Azərbaycan Evi" Leuvarden şəhərindəki məscidi təmir etdirib
Niderland Krallığında fəaliyyət göstərən "Niderlandda Azərbaycan Evi" üzvlərinin təşkilati dəstəyi və xeyriyyə yardımı ilə Leuvarden (Leeuwarden) şəhərindəki Ulu-Cami türk məscidi təmir olunub.
"Niderlandda Azərbaycan Evi"nin rəhbəri Elxan Mirhəşimli bildirib ki, məscidin təmirə ehtiyacı olmasından ötən il xəbər tutublar. "Təşkilatımızın üzvləri bu barədə məlumat verən kimi, 2020-ci ilin may ayında məscidin binasının fasadında boya işlərinə start verdik. 2021-ci ildə isə məscidin içərisində təmir işləri aparıldı. 11 ayın Sultanı Ramazan ayının başlanması ərəfəsində təmiri bitirdik və məscidi təhvil verməklə inanclı musəlman qardaşlarımızı sevindirdik. Rəbbim bütün oruc tutanların dualarını qəbul etsin, ailələrinə sağlıq, ruzu və sevinc gətirsin!", - deyə diaspor rəhbəri əlavə edib.
Ulu-Cami məscidinin idarə heyəti göstərdiyi xeyriyyə aksiyasına görə "Niderland-dakı Azərbaycan Evi"ni təşəkkurnamə ilə mukafatlandırıb.
Qeyd edək ki, Leuvarden şəhəri Niderlandın şimalında yerləşən Frislandiya əyalətinin paytaxtıdır. Bu şəhərdə yerləşən Ulu-Cami məscidi Niderland Dini Fonduna (HDV) daxildir.

“The Azerbaijani House in the Netherlands” has repaired a mosque in Leeuwarden
With the organizational and charitable support of the members of the "Azerbaijani House in the Netherlands" operating in the Kingdom of the Netherlands, the Ulu-Jami Turkish Mosque in Leeuwarden was repaired.
Elkhan Mirhashimli, head of the “Azerbaijani House in the Netherlands”, said that the mosque was found to be in need of repair last year.
"As soon as the members of our organization informed about it, in May 2020, we started painting the facade of the mosque building. In 2021, repair work was carried out inside the mosque. On the eve of the beginning of Ramadan, the Sultan of 11 months, we completed the renovation and made our Muslim brothers and sisters happy by handing over the mosque. May my Lord accept the prayers of all those who fast, and bring health and joy to their families!” diaspora leader added.
The board of the Ulu-Jami Mosque awarded the “Azerbaijan House in the Netherlands” with a letter of thanks for its charitable action. It should be noted that, Leuvarden is the capital of the northern Dutch province of Friesland. The Ulu-Jami Mosque in the city is part of the Dutch Religious Foundation (HDV).