İsraildə Xocalı soyqırımına həsr olunmuş videokonfrans təşkil edilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və "Azİz" İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümünə həsr olunmuş beynəlxalq videokonfrans keçirilib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatları Rasim Musabəyov, Arzu Nağıyev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova, "Azİz" İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının prezidenti Lev Spivak, "Azİz"in nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Yeganə Salman, Maalot-Tarşix şəhərinin meri Arkadi Pomerants, mer müavinləri Mixail Barkan (Afula), Adam Amilov (Kiryat-Yam), Mixail Sutovski (Xolon) və Nyuma Raçevski (Kiryat Byalik), İsrail, Azərbaycan, ABŞ, Çexiya, Rusiya və Kanadada yaşayan izləyicilər iştirak ediblər.
Tədbir Xocalı soyqırımı qurbanlarının və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
İsrailin "KAN-REKA" dövlət radiosunun jurnalisti Viktoriya Dolinskaya giriş sözü ilə konfransı açaraq, tədbir iştirakçılarına 1992-ci ilin fevralında baş verən dəhşətli hadisələr barədə ətraflı məlumat verib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Səlhət Abbasova Azərbaycan həqiqətlərinin İsraildə və dünyada fəal şəkildə təbliğ olunmasına görə "Azİz" assosiasiyasına minnətdarlığını bildirib.
Tədbirdə Rasim Musabəyov, Arzu Nağıyev, Lev Spivak, Yeganə Salman, Arkadi Pomerants, hüquq müdafiəçisi Elçin Axundzadə, I Qarabağ müharibəsindəki döyüşlərin şahidi Qriqori Reyxman və başqaları çıxış ediblər. Onlar 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni silahlı birləşmələrinin Xocalının dinc sakinlərinə qarşı törətdikləri dəhşətli qətliamı insanlığa sığmayan çinayət adlandırıblar. Azərbaycan xalqına başsağlığı verən israilli natiqlər, eyni zamanda 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra erməni işğalçılarından torpaqlarını azad edən ölkəmiz üçün çox sevindiklərini, Azərbaycanın dövlət bayrağının yaşadıqları şəhərlərin mərkəzi küçələrində qürurla dalğalandırıldığını bildiriblər.
Sonra "Azİz" İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının Xocalı qətliamının 29-cu ildönümü ilə əlaqədar İsrail Prezidentinə, Baş nazirinə, Avropa Parlamentinə, beynəlxalq təşkilatlara ünvanladığı bəyanat oxunub.
Tədbirdə litvalı rejissor Aleks Brokasın çəkdiyi "Sonsuz dəhliz" sənədli filmindən fraqmentlər nümayiş etdirilib, Çexiyada yaşayan azərbaycanlı şairə Leyla Bəyim Cəfərova Xocalı hadisələrinə həsr etdiyi şeirlərini səsləndirib.

A video conference dedicated to the Khojaly genocide has been organized in Israel
An international video conference dedicated to the 29th anniversary of the Khojaly genocide was held with the support of the State Committee on Work with Diaspora and organization of “AzIz” Israel-Azerbaijan International Association.
MPs Rasim Musabayov, Arzu Naghiyev, head of the department of the State Committee on Work with Diaspora Salhat Abbasova, president of the "AzIz" Israel-Azerbaijan International Association Lev Spivak, director of the Azerbaijani Cultural Center under "AzIz" Yegana Salman, Maalot-Tarshikh Mayor Arkady Pomerants, Deputy Mayors Mikhail Barkan (Afula), Adam Amilov (Kiryat-Yam), Mikhail Sutovsky (Kholon), Nyuma Rachevsky (Kiryat Byalik) and participants from Israel, Azerbaijan, USA, Czech Republic, Russia and Canada attended the event.
The event began with a minute of silence in memory of the victims of the Khojaly genocide and the martyrs who died for the territorial integrity of Azerbaijan.
Opening the conference, Victoria Dolinskaya, a journalist of the Israeli state radio KAN-REKA, briefed the participants on the tragic events of February 1992.
Salhat Abbasova, head of the department of the State Committee on Work with Diaspora, thanked the “AzIz” Association for actively promoting the truth about Azerbaijan in Israel and the world.
Rasim Musabayov, Arzu Naghiyev, Lev Spivak, Yegana Salman, Arkady Pomerants, human rights activist Elchin Akhundzade, witness of the first Karabakh war Grigory Reichman and others spoke at the event. They called the horrific massacre committed by Armenian armed forces against the civilians of Khojaly on the night of February 25-26, 1992 an inhumane crime.
Expressing condolences to the people of Azerbaijan, the Israeli speakers also said they were very happy for our country, which liberated our lands from the Armenian occupiers after the 44-day war, and proudly waved the Azerbaijani national flag on the central streets of our cities.
Then, a statement was read by the “AzIz” Israel-Azerbaijan International Association to the President of Israel, the Prime Minister, the European Parliament and international organizations on the 29th anniversary of the Khojaly massacre.
Excerpts from the documentary "Endless Corridor" directed by Lithuanian director Alex Brokas were shown at the event, and Azerbaijani poetess living in the Czech Republic Leyla Beyim Jafarova recited poems dedicated to the Khojaly events.