"Reza Deqhati, günümüzün şahidi, Azərbaycanla bağlı xatirələr" adlı vebinar keçirilib
Fransada fəaliyyət göstərən "Alim" Elmi Assosiasiyası və Fransa–Azərbaycan Dialoq Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr olunmuş vebinar keçirilib.
"Reza Deqhati, günümüzün şahidi, Azərbaycanla bagli xatirələr" mövzusunda təşkil edilmiş vebinarda azərbaycanlı icmasının və fransız ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan əsilli fransız fotoqraf Reza Deqhati 20 Yanvar hadisələri zamanı Bakıya getdiyini və Azərbaycan paytaxtında gördüklərini fotokamerasının lentinə köçürdüyünü bildirib. Bir neçə gün sonra Fransaya qayıdan soydaşımız həmin şəkilləri xarici KİV-lər vasitəsilə yayaraq Bakıda baş verən dəhşətləri dünya ictimaiyyətinin nəzərinə çatdırıb. Fotoqraf təqdim etdiyi hər bir şəklin, eləcə də I və II Qarabağ savaşında çəkdiyi fotoların hekayəsini danışıb.

A webinar dedicated to the 31st anniversary of the January 20 tragedy was organized by the Scientific Association "Alim" operating in France and the France-Azerbaijan Dialogue Association.
Representatives of the Azerbaijani community and the French community took part in the webinar held on "Reza Deghati, today's witness, memories on Azerbaijan."
Reza Deghati, a French photographer of Azerbaijani origin, said that he went to Baku during the events of January 20 and recorded what he saw in the Azerbaijani capital. Our compatriot, who returned to France a few days later, disseminated these photos through foreign media and brought the horrors in Baku to the attention of the world community. The photographer told the story of each photo he presented, as well as the photos he took during the first and second Karabakh wars.