Estoniyada dostluq və həmrəylik konserti təşkil edilib
Tallin şəhərində xalqımızın Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi Zəfərə və Həmrəylik Gününə həsr edilmiş "Xalqların dostluq və həmrəylik konserti" adlı proqram təşkil edilib. Tədbir Estoniyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan evinin təşkilatçılığı, Azərbaycan və Belarus cəmiyyətlərinin birgə əməkdaşlığı ilə gerçəkləşdirilib.
Paytaxtın əzəmətli və tarixi memarlıq abidələrindən biri hesab olunan Kadriorg Sarayında baş tutan tədbirdə Azərbaycanın və Belarusun Estoniyadakı səfirliklərinin, Estoniya Mədəniyyət Nazirliyinin, İnteqrasiya Fondunun rəsmi şəxsləri, müxtəlif icmaların və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
İki saat davam edən konsertdə Estoniya Opera və Balet Teatrının solisti Olqa Zaytseva, Stokholm Royal Opera və Balet Teatrının solisti Dara Savinova və pianoçu Aleksandr Jankevits çıxış ediblər. Həmrəylik Günü münasibətilə D.Savinovanın Azərbaycan dilində ifası tədbir iştirakçılarında xoş ovqat yaradıb.
Tədbir ərzində tarixi ərazilərimizin işğaldan azad edilməsi ilə bağlı təbriklər, Azərbaycan və Belarus cəmiyyətlərinin birlik və həmrəylik çağırışları səslənib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan evi bir müddət öncə dost xalqlarla əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə dair təşəbbüslə çıxış edərək Estoniyadakı digər cəmiyyətlərlə birgə dostluq və həmrəylik tədbirlərini həyata keçirməyə başlayıb.
Estoniya–Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Niyazi Hacıyev tədbir iştirakçılarına təşəkkürünü bildirib, onları qarşıdan gələn 31 dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni il münasibətilə təbrik edib. Konsert tədbir iştirakçılarına və qonaqlara Azərbaycan evi tərəfindən hədiyyələrin təqdim edilməsi ilə yekunlaşıb.

A program entitled "Concert of Friendship and Solidarity of Peoples" dedicated to the historic Victory and Solidarity Day of our people in the Patriotic War has been organized in Tallinn. The event was organized by the Azerbaijani House in Estonia, with the joint cooperation of Azerbaijani and Belarusian societies.
The event, which took place at the Kadriorg Palace, one of the great and historical architectural monuments of the capital, was attended by officials of the embassies of Azerbaijan and Belarus to Estonia, the Estonian Ministry of Culture, the Integration Fund,members of various communities and the media.
The two-hour concert featured the performances of soloist of the Estonian Opera and Ballet Theater Olga Zeytseva, soloist of the Stockholm Royal Opera and Ballet Theater Dara Savinova and pianist Alexander Jankevits. On the occasion of Solidarity Day, D. Savinova's performance in the Azerbaijani language created a pleasant atmosphere among the participants of the event.
During the event, congratulations on the liberation of our historical territories, calls for unity and solidarity of the Azerbaijani and Belarusian societies were voiced.
It should be noted that the Azerbaijani House has recently launched an initiative to further strengthen relations with friendly nations and began to hold events of friendship and solidarity with other societies in Estonia. Chairman of the Estonian-Azerbaijani Cultural Center Niyazi Hajiyev thanked the participants and congratulated them on the upcoming December 31 - the Solidarity Day of World Azerbaijanis and the New Year. The concert ended with the presentation of gifts by Azerbaijani House to the participants and guests of the event.