İsrail televiziyasında Dağlıq Qarabağdakı vəziyyət müzakirə olunub
İsraildə rus dilində yayımlanan 9-cu kanalın "Gün" Xeberler proqramında 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Dağlıq Qarabağdakı mövcud durumdan bəhs edilib.
İsraildə yaşayan soydaşlarımızın məlumatlandırılmasına xidmət edən proqramda sualları Azərbaycanın keçmiş xarici işlər naziri, beynəlxalq münasibətlər üzrə ekspert Tofiq Zülfüqarov cavablandırıb. Proqram boyunca İsrail-Azərbaycan münasibətləri, Dağlıq Qarabağda cərəyan edən proseslər, Ağdamda yerləşəcək Rusiya-Türkiyə monitorinq mərkəzinin fəaliyyəti və s. məsələlər barədə suallara aydınlıq gətirilib.
Qeyd edilib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycandan tamamilə çıxarılması, iki dövlət arasında sərhədlərin bərpa olunması regionda sabitlik və tərəqqi üçün vacibdir.
İsrailin Azərbaycanı dəstəkləməsi və silah satması ilə bağlı Ermənistanın ittihamlarına gəlincə, ekspert deyib ki, ölkələrimiz arasında formalaşmış dostluq münasibətləri tarixi köklərdən qaynaqlanır. İki dövlət arasında uzun illər öncə başlamış hərbi əməkdaşlıq Azərbaycanın müdafiə qabiliyyətinin gücləndirilməsinə və torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasına tövhələr verməklə özünü doğruldub.

The current situation in Nagorno-Karabakh after the 44-day war is discussed in the "Day" News program of the 9th channel broadcast in Russian language in Israel.
Former Azerbaijani Foreign Minister Tofig Zulfugarov, an expert on international relations, answered the questions to the program, which serves to inform our compatriots living in Israel. During the program, Israel-Azerbaijan relations, the ongoing processes in Nagorno-Karabakh, the activities of the Russia-Turkey monitoring center to be located in Agdam and other issues were clarified.
It was noted that the complete withdrawal of the Armenian armed forces from Azerbaijan and the restoration of the borders between the two countries are important for stability and progress in the region.
As for Armenia's accusations that Israel supports Azerbaijan and sells arms, the expert said that the friendly relations between the two countries have historical roots.
The military cooperation between the two countries, which began many years ago, has proved itself by contributing to the strengthening of Azerbaijan's defense capabilities and the liberation of our lands from occupation.