Niderland Krallığının "AD" qəzeti son aylar ərzində yüksək baxış reytinqi qazanan "Kral qambiti" serialı ilə bağlı azərbaycanlı qrosmeyster Nərgiz Umudovanın fikirlərini öyrənib.
Niderlandda yaşayan, Azərbaycan diasporunun fəal üzvü Nərgiz Umudova-Burq bildirib ki, "Kral qambiti" serialı gözəl və cəlbedici çəkilsə də, sadə bir hekayədir. Bu, yalnız şahmata ilk başlayanalar üçün cəlbedici ola bilər. Soydaşımız fikrini şahmatın ciddi qayda-qanun və çoxlu hazırlıq tələb etməsi ilə əsaslandırıb. Bununla yanaşı, soydaşımız şahmatda gender məsələsinin əleyhinə olduğunu bildirib.
Qəzet yazıb ki, niderlandlı qrosmeyster Tvan Burqla ailə həyatı quran Nərgiz Umudova kiçik yaşlarından şahmatla məşğuldur, amma şahmat ulduzu kimi bu idman növündə heç bir zaman ayrı-seçkiliyə rast gəlməyıb.
"Azərbaycanda hər kəs məktəbdə şahmat oynamağı öyrənir. Mən hər zaman turnirlərdə oğlanlara qalib gələndə nifrət deyil, heyrət dolu "WoW" kəlməsini eşitmişəm", - deyə soydaşımız qəzetə müsahibəsində vurğulayıb.
N.Umudoa-Burqun öz ana vətənində olduğu kimi hazırda Niderlandda da Bosch HMC şahmat klubunda uşaqlara bu idman növünün sirlərini öyrətdiyi nəzərə çatdırılıb.
Qeyd edilib ki, Umudova və Burq cütlüyü şahmat sayəsində bir-birini tanıyıblar. Onlar Niderland, Belçika və Almaniya turnirlərinə birgə hazırlaşır və bir-birlərinə yardım edirlər.

The Netherlands’ newspaper “AD” got acquainted with the views of Azerbaijani grandmaster Nargiz Umudova on the series "King's Gambit", which has gained a high rating in recent months.
Nargiz Umudova-Burg, an active member of the Azerbaijani diaspora living in the Netherlands, said that the series "King's Gambit" is a simple story, although it is beautiful and attractive. This can be attractive only for beginners to chess. Our compatriot based her opinion on the fact that chess requires strict rules and a lot of preparation. At the same time, our compatriot said that she is against the gender issue in chess.
The newspaper reports that, Nargiz Umudova, who is married to Dutch grandmaster Twan Burg, has been playing chess since she was a child, but as a chess star, she has never been discriminated against in this sport.
"Everyone in Azerbaijan learns to play chess at school. "I have always heard the word 'WoW', not hatred, when I beat boys in tournaments," our compatriot said in an interview with the newspaper.
It was noted that Nargiz Umudoa-Burg teach children the secrets of this sport at the Bosch HMC chess club in the Netherlands, as well as in her homeland.
It was noted that Umudova and Burg got to know each other through chess. They prepare for the tournaments in the Netherlands, Belgium and Germany together and help each other.