İrəvan xanının varislərindən biri "E-Akademiya"nın qonağı olub
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən E-akademiya layihəsi çərçivəsində baş tutan növbəti videokonfransın qonağı İrəvan xanının varislərindən biri olan Əmir Əli Sərdari İrəvani olub.
"İrəvan xanlığı: milli-mədəni və tarixi irsimiz" mövzusuna həsr olunmuş virtual tədbir Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməlidir. Bizim tarixi torpaqlarımız təkcə Dağlıq Qarabağın ərazisi deyil. İrəvan, Göyçə, Zəngəzur bizim tarixi coğrafiyamızdır, tarixi torpaqlarımızdır. Ermənistan vaxtilə bizim o torpaqlarda qanunsuz olaraq dövlət qurub, indi də bizim torpağımızda ikinci dövlət qurmaq istəyir. Azərbaycan xalqı heç vaxt buna imkan verməyəcək. Azərbaycan bu gün dünya miqyasında böyük hörmətə malik olan ölkələrdən biridir və Azərbaycan vətəndaşları öz torpaqlarını qorumağa qadirdirlər” fikrinin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Sonra məruzəçi Əmir Əli Sərdari İrəvani tarixi vətəni olan İrəvan xanlığına həsr olunan təqdimatla çıxış edib. İrəvan xanlığının xalqımızın min illər boyu yaratdığı maddi-mənəvi və mədəniyyət tarixinin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu qeyd edən məruzəçi İrəvan şəhərinin Azərbaycan türkləri tərəfindən qurulub-yaradıldığına diqqəti cəlb edib.
Təqdimat zamanı Hüseynəli xan nəslinin şəcərəsi, onların məskunlaşdıqları məkanlar haqqında geniş məlumat verilib, nəsillər arasında əlaqələrin vacibliyi vurğulanıb: “XVIII əsrin ortalarında meydana gəlmiş İrəvan xanlığının Azərbaycan dövlətçilik tarixində özünəməxsus yeri var. İrəvan şəhəri Azərbaycanın qədim elm, təhsil və mədəniyyət mərkəzlərindən biri olub”.
Məruzəçi ötən il Bakıdakı Heydər Əliyev Mərkəzində “Tarixin şah əsərləri” adlı sərginin təşkil edildiyini xatırladıb və bu möhtəşəm tədbirə görə Azərbaycan dövlətinə bir daha öz təşəkkürünü bildirib. Tariximizin unudulmaması baxımından sərginin əhəmiyyətini qeyd edib”.
Tədbir iştirakçıların suallarının cavablandırılması başa çatıb.
Videomüzakirə https://www.facebook.com/Azerbaijan DiasporaYouth/ Facebook ünvanından canlı yayımlanıb.
Qeyd edək ki, 46 yaşlı Əmir Əli Sərdari İrəvani hazırda Almaniyada yaşayır və yüksək texnologiyalar üzrə aparıcı mühəndisdir.
Xatırladaq ki, E-akademiya layihəsinə 2020-ci ilin aprel ayından etibarən start verilib. Əsas məqsəd koronavirus pandemiyası dövründə Azərbaycan diasporu və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələrinin iştirakı ilə virtual müzakirələrin təşkilidir.

Amir Ali Sardari Iravani, one of the heirs of the Khan of Iravan, was the guest of the next video conference held within the E-academy project initiated by the State Committee on Work with Diaspora.
Virtual event dedicated to "Iravan Khanate: our national-cultural and historical heritage" started with the views of President Ilham Aliyev such as “Azerbaijan must restore its territorial integrity. Our historical lands are not only Nagorno-Karabakh territory. Yerevan, Goycha, Zangazur are our historical geography, our historical lands. Armenia once established a state illegally in our lands, and now wants to establish a second state in our land. The Azerbaijani people will never allow it. Today, Azerbaijan is one of the most respected countries in the world and Azerbaijani citizens are able to protect their lands”.
Then the speaker Amir Ali Sardari Iravani made a presentation dedicated to the historical homeland Iravan Khanate. Noting that the Iravan Khanate is an integral part of the material, spiritual and cultural history of our people for thousands of years, the speaker stressed the fact that Iravan city was founded by Azerbaijani Turks.
During the presentation, detailed information was provided about the genealogy of Huseynali khan's descendants, the places where they lived, and the importance of ties between generations was emphasized.
The speaker recalled that an exhibition entitled "Masterpieces of History" was organized at the Heydar Aliyev Center in Baku last year and thanked the Azerbaijani government for this great event. He noted the importance of the exhibition from the point of not forgetting our history.
The event ended with answering the questions of the participants.
The video discussion was broadcast live on https://www.facebook.com/Azerbaijan DiasporaYouth/ on Facebook.
It should be noted that, 46 years old Amir Ali Sardari Iravani currently lives in Germany and is a leading high-tech engineer.
It should be noted that, e-academy project was launched at the State Committee on Work with Diaspora in April 2020. The main purpose of the project, is to organize video conferences and relevant discussions with the participation of representatives of the Azerbaijani diaspora and international organizations during the COVID-19 pandemic.