Kiyevdə ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi ziyarət edilib
Ukraynada fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun üzvləri Kiyev şəhərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan parkda ucaldılan abidəsini ziyarət ediblər.
Bu barədə Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun (UABD) sədri, Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının həmsədri Hikmət Cavadov məlumat verib. Hikmət Cavadov Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının müxtəlif vilayətləri təmsil edən üzvlərinin iştirakı ilə ümummilli liderin doğum günündə onun adı verilən parkda ucaldılan abidəsi önündə tədbir keçirdiklərini bildirib.
Diaspor nümayəndələri bu il Ukraynada tətbiq olunan karantin rejimilə əlaqədar Heydər Əliyevin doğum gününü geniş tədbirlərlə qeyd edə bilməyiblər: “Məlumdur ki, koronavirus pandemiyasi ilə əlaqədar Azərbaycanda olduğu kimi, Ukraynada da xüsusi karantin rejimi tətbiq olunur. Bu səbəbdən ölkə ərazisindəki bütün parklara giriş qadağan edilib. Amma buna baxmayaraq, Kiyev şəhər meriyası bizim xahişimizlə Ulu Öndər Heydər Əliyevin adına olan parkda ucaldılan abidəsini məhdud sayda insanın qısa müddətli ziyarətinə razılıq verib. Abidənin önünə Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporu və Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının üzvləri adından gül dəstələri qoyduq. Ölkədə xüsusi karantin qaydalarını pozmamaq üçün üzvlərin hamısı tədbirdə iştirak etməyib”.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyevin parkdakı abidəsi diaspor nümayəndələri - Ukrayna Azərbaycanlıları Radasının həmsədri Hikmət Cavadov, onun müavini Murad Cəfərov və Ümumukrayna azərbaycanlı gənclər təşkilatının rəhbəri Damət Əsgərov tərəfindən ziyarət olunub.

Members of the Azerbaijani diaspora in Ukraine visited the monument to National Leader Heydar Aliyev in the park named after Great Leader in Kiev.
The information came from chairman of the United Diaspora of Ukraine Azerbaijanis (UDUA), co-chair of the Rada of Ukraine Azerbaijanis Hikmat Javadov. Hikmat Javadov said that with the participation of members of the Rada of Ukraine Azerbaijanis representing different regions, an event was held on the birthday of the National Leader in front of the monument erected in the park named after him.
Representatives of the diaspora could not celebrate Heydar Aliyev's birthday with large-scale events due to the quarantine regime in Ukraine this year: “It is known that due to the coronavirus pandemic, a special quarantine regime is applied in Ukraine, as well as in Azerbaijan. For this reason, entrance to all parks in the country is prohibited. Nevertheless, at our request, the Kyiv City Hall agreed to a short visit of a limited number of people to the monument erected in the park named after national leader Heydar Aliyev. We laid flowers in front of the monument on behalf of the United Diaspora of Ukraine Azerbaijanis and members of the Rada of Ukraine Azerbaijanis. Not all members attended the event to avoid violating special quarantine rules in the country”.
It should be noted that, the monument to Heydar Aliyev in the park was visited by representatives of the diaspora - co-chair of the Rada of Ukraine Azerbaijanis Hikmat Javadov, his deputy Murad Jafarov and head of the All-Ukrainian Azerbaijani youth organization Damat Asgarov.